نکته ها و مفاهیم درسهایی از شیمی پایه
درباره وبلاگ


ارائه ی درسها وسئوالات امتحانات داخلی ونهایی و کنکور دانشگاههاو ازمایشهای جالب و مطالب مختلف دیگر

مدیر وبلاگ : عبداله جهانتاب
مطالب اخیر
نوع مطلب :
برچسب ها : مجلات علمی،
لینک های مرتبط :
عید سعید فطر   بر همگان مبارک و فرخنده باد

عید سعید فطر را به تمامی مسلمانان جهان، به ویژه هم وطنان ایرانی صمیمانه تبریک و شاد باش می گویم

این عید بزرگ اسلامی، در پایان یک ماه روزه داری و اطاعت از پروردگار حکیم و علیم جشن گرفته می شود؛ ماهی که به فرموده پیامبر گرامی اسلام(ص)، درهای جهنم در آن بسته، درهای بهشت باز و شیاطین در بند و زنجیر بوده اند.

این عید بی مانند، برای کسانی خجسته است که در ماه ضیافت الاهی آمرزیده شده اند و خواهند کوشید شیطان و اذناب او را در زنجیر و درهای جهنم را همچنان بسته دارند.

صاحب رمضان، به سان یک اردوی آموزشی، شرایطی را برای ما فراهم آورد تا بندگی کردن و اطاعت فرمان خدا نمودن و پای بر هوای نفس گذاردن و  گره از مشکلات خلق خدا باز کردن و بزرگ شدن و کمال یافتن را تجربه کنیم و بیاموزیم.

زینهار، مباد که آن چه آموخته ایم را در دوره پس از رمضان به فراموشی سپاریم و آغوش برای شیطان باز کنیم و روی از پروردگار مهربان بگردانیم!

میزبان رمضان، حکم کرده است که این ضیافت بی مانند با تمام ویژگی هایش، جز با کمک به مستمندان، کامل نخواهد بود و پذیرفته نخواهد شد. بدین سبب، فطریه با فطر پیوند خورده است.

هر مسلمانی که فقیر نباشد( هزینه های معمول زندگی اش از درآمد اش بیشتر  نباشد) و تامین مخارج اش بر عهده ی شخصی دیگر نباشد، واجب است تا پیش از اقامه نماز عید، فطریه خود و افراد تحت تکفل اش را بپردازد؛ و اگر نماز عید را به جای نمی آورد باید تا پیش از ظهر روز عید، آن را به فقیر دهد و یا در اختیار شخص مورد اطمینانی قرار دهد تا او آن را به فقیر برساند. امسال، مبلغ فطریه، به ازای هر نفر، بیش از ۶۰ هزار ریال بر آورد شده است.

از درگاه لطف و کرم حضرت ایزدی، خاضعانه می طلبیم که ما را توفیق دهد تا شاکر و قدر دان نعمت هایش باشیم، همواره او را بندگی کنیم، فقط از او حساب بریم، بی وقفه در همه کار و همه حال، در فکر و به فکر جهان ابدی پس از مرگ باشیم و دنیا را مکانی برای گردآوری توشه برای حیات جاودانه ی اخروی ببینیم؛ که هدف از بر پایی رمضان ها و فطر ها، همین است.

عید آمده هر کس پی کار خویش است

می نازد اگر غنی و گر درویش است

من بی تو به حال خود نظرها کردم

دیدم که هنوزم رمضان در پیش اس

نوع مطلب :
برچسب ها : ازهردری سخنی،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 23 تیر 1394 :: نویسنده : عبداله جهانتاب

نام گذاری آلکان های شاخه دار


برای نام گذاری آلکان های شاخه دار، به ترتیب زیر عمل می کنیم:

 گام اول: زنجیر اصلی را تعیین می کنیم. زنجیر اصلی شامل بیشترین تعداد اتم کربن متوالی است که به یکدیگر متصل شده اند. آنچه بیرون از زنجیر اصلی باقی می ماند، شاخه فرعی نام دارد.

اگر در یک ساختار، دو زنجیر با تعداد اتم کربن مساوی وجود داشت، زنجیری را به عنوان اصلی انتخاب می کنیم که تعداد شاخه های آن بیشتر باشد.

  گام دوم: کربن های زنجیر اصلی را شماره گذاری می کنیم. شماره گذاری زنجیر اصلی از طرفی آغاز می گردد که به نخستین شاخه فرعی نزدیک تر باشد.

نام گذاری 1

اگر از دو طرف زنجیر اصلی تا نخستین شاخه به یک اندازه فاصله بود، شماره گذاری از طرفی آغاز می شود که تعداد شاخه ها (تراکم شاخه ها) بیشتر باشد.

  اگر از دو طرف زنجیر اصلی تا نخستین شاخه فرعی به یک اندازه فاصله بود و تعداد شاخه ها نیز از دو طرف یکسان بود، شماره گذاری را از طرفی آغاز می کنیم که حرف اول نام شاخه از نظر الفبای انگلیسی مقدم باشد (اگر اول به اتیل رسیدیم بعد به متیل، شماره گذاری را از همان سمت آغاز می کنیم).

  گام سوم: آلکان شاخه دار را نام گذاری می کنیم. برای این کار ابتدا شماره کربن متصل به شاخه فرعی ذکر می شود و سپس نام آلکان بر حسب تعداد کربن زنجیره اصلی بیان می شود.

2 - متیل پروپان

2 - متیل پروپان

فراموش نکنید که شماره گذاری از سمتی آغاز می شود که به زنجیر فرعی نزدیک تر باشد.

2 - متیل پنتان (قرمز) نه 4 - متیل پنتان (آبی)

2 - متیل پنتان (قرمز) نه 4 - متیل پنتان (آبی)

 اگر از یک نوع شاخه، بیش از یک عدد به زنجیر اصلی متصل باشد، تعداد آن شاخه باید با استفاده از پیشوند های یونانی (مونو=یک، دی=دو، تری=سه، تترا=چهار و ...) ذکر شود.

2 و 4 - دی متیل هگزان (قرمز)  نه 3 و 5 - دی متیل هگزان (آبی)

2 و 4 - دی متیل هگزان (قرمز) نه 3 و 5 - دی متیل هگزان (آبی)

 ترتیب بیان نام شاخه های فرعی بر اساس الفبای انگلیسی با توجه به حرف اول نام شاخه است. به عنوان مثال نام اتیل (E) باید قبل از نام متیل (M) ذکر شود.

4 - اتیل 2 و 2 - دی متیل هگزان

4 - اتیل 2 و 2 - دی متیل هگزان

نوع مطلب :
برچسب ها : شیمی 2،
لینک های مرتبط :

و تو چه می دانی که قدر چیست؟!

به نام میزبان مهربان رمضان- روزها و شب‌های زیبا و پر برکت ماه میهمانی خداوند کریم از نیمه گذشته و به ارزشمند ترین و خطیر ترین منزلگاه رسیده است؛ شب قدر.

قدر، چه شبی است؟ چه ویژگی هایی دارد؟ چه اتفاقاتی در آن رخ می دهد و چرا برای ما مهم است؟ چرا ما نباید آن را از دست بدهیم؟

پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد مصطفی صل الله علیه و آله الطاهرین، در سخنانی که در آستانه ماه مبارک رمضان برای مردم ایراد فرمود، خبر داد که روزها و شب های این ماه عظیم از ساعات ماه های دیگر بر تر است، اعمال بندگان قبول می شود، دعا های مومنان مستجاب می گردد، نفس کشیدن روزه دار حکم تسبیح خدا دارد، خواب او عبادت است، حضرت رب، شیاطین را در بند کشیده تا توان لغزانیدن مومنان را نداشته باشند؛ و بدبخت کسی است که در این ماه، مورد آمرزش پروردگار قرار نگیرد. 

تمام این سخنان حضرت اش را با عنوان "خطبه شعبانیه" حتما بخوانید.

و اما در این ماه عظیم، با ویژگی هایی که حضرت محمد مصطفی (ص) برای آن بر شمرده اند، شبی هست به نام شب قدر. این شب بی مانند و سرنوشت ساز را خداوند متعال در قرآن توصیف می کند:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
 
إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ...ما آن (قرآن) را در شب قدر نازل كردیم. 

وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ... و تو چه می دانی که شب قدر چیست؟!

لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ .. شب قدر از هزار ماه برتر و ارزشمند تر است.

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ .. در آن شب، فرشتگان، به همراه "روح"، به فرمان پروردگارشان براى تدبیر هر كارى كه مقرر شده است فرود می آیند.

سَلَامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ 
... آن شب، تا هنگام صبحدم، سراسر سلام و سلامتی و ایمنی خواهد بوذ.

حضرت آفریدگار، این ظرف زمانی را چنان پر برکت و پر کیفیت قرار داده است که به تنهایی بیش  از 83 سال(هزار ماه) ارزش و تاثیر دارد. نماز گزاردن، خواندن قرآن و فهم آن، دست به دعا بر داشتن و هر عبادتی دیگر در شب قدر، معادل به جای آوردن آن ها در بیش از هشتاد و سه سال است؛ یعنی یک عمر طولانی. 

به علاوه، فرشتگان خداوند، از جمله جبراییل امین، همراه با "روح" به زمین فرود می آیند تا به امر پروردگار ، اقدام به تدبیر و تمشیت امور کنند؛ این امور، ناظر بر اتفاقاتی است که تا شب قدر سال آینده قرار است در مورد ما رخ دهد یا ندهد. 

قدر، بدین ترتیب، به معنای تقدیر و اندازه زدن امور من و شما طی سال آینده است؛ مرگ، زندگی، سلامتی، بیماری، ازدواج، فقر، ثروت، سعادت و شقاوت تک تک ما تا سال آینده، در این شب عظیم، مقدر و برنامه ریزی می شود و سپس به امضای انسان کامل( اکنون، امام عصر عجل الله تعالی فرجه) می رسد.
  
در سوره دخان نیز خداوند، این شب را شبی مبارک می نامد که در آن، تمام امور، جدا و مشخص می شوند؛ أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةٍ مُّبَارَكَةٍ ۚ إِنَّا كُنَّا مُنذِرِینَ  فِیهَا یُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِیمٍ...(1)

در تفسیر آیه آخر سوره مبارکه قدر، بزرگان دین بر اساس روایات منقول از معصومین علیهم السلام ، گفته اند که خداوند ذز این شب بی مانند، مومنان را از گزند وسوسه ها و شر شیاطین مصون می دارد و نیز فرشتگانش بر مومنان شب زنده دار و متقی، سلام می کنند.

کدامین شب، شب قدر است؟
با توجه به آن که در آیه 185 سوره بقره می فرماید قرآن در ماه رمضان نازل شده و نیز با عنایت به فحوای سوره قدر، شکی باقی نمی ماند که شب قدر در همین ماه بزرگ واقع شده است اما این، کدامین شب از رمضان است؟

روایات مشهور و معروف حکایت از آن دارد که این شب، در دهه سوم ماه رمضان است. در روایات آمده است که پیامبر اسلام (ص) در دهه آخر این ماه، تمام شب ها را احیا می داشت و به عبادت می پرداخت.

در روایاتی از امام صادق(ع) آمده است که حضرت اش فرمود شب قدر ، شب بیست و یکم یا بیست و سوم است. راوی پرسید که دقیقا کدام یک از این دو شب؟ امام فرمود: ما ایسر لیلتین فیما تطلب؛ چه آسان است (بیدار ماندن و عبادت کردن و دعا کردن) در دو شب برای آن چه میخواهی! (2)

در روایتی دیگر از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمود: تقدیر مقدرات بندگان در شب نوزدهم، تحکیم آن در شب بیست و یکم و امضای آن در شب بیست و سوم صورت خواهد گرفت.(3)

بسیاری از علمای دین عقیده دارند که پنهان ماندن شب قدر در میان این شب ها بدان جهت است که بندگان، به همه این شب ها اهمیت دهند و توفیق عبادت و مناجات هر چه بیشتری یابند و بهره های معنوی افزون تری برند.

قدر را قدر بدانیم! 

حال که خدای بزرگ و مهربان، رمضان و شب قدرش را وسیله ای برای رشد و کمال و صفای باطن و روح ما قرار داده و به سامان کردن امر دنیا و آخرتمان را به آن گره زده است، از این فرصت کم نظیر بهره ها باید جست؛ چه کسی اطمینان دارد که تا سال دیگر زنده خواهد بود و رمضان و شب قدر آینده را خواهد دید! چه بسیارند کسانی که این شب قدر و این روزهای زیبای رمضان را دیگر نخواهند دید! آیا من و شما نیز در زمره ی همین کسانیم؟ خدا داند و بس!

بیاییم در شب های قدر، آبادانی دنیا و آخرت خود و نزدیکان و هم میهنان و هم دینان خویش را از خدای مهربان و حکیم بخواهیم در این میان، فرق شکافته امیر مومنان (ع) را واسطه قرار دهیم؛ او که مظهر تقوا و بندگی در برابر حضرت حق بود و مظلومانه، قربانی جهل و تکفیر و تحجر سیاه شد.

ما و جامعه ما اکنون گرفتار انواع مصیبت ها و نادرستی هاست، انسان های وا داده به شیطان، ما و جامعه ی ما را به انواع شرور آلوده اند. پیش از هر چیز و هر کس، ما، خود، افسار اسارت به دست نفس خویش داده ایم و در حال سقوطیم. تکفیر کفر بنیان، با پرچم الله و رسول الله، در حال سر بریدن ما و فرزندان مظلوم ماست، در این شب های عزیز، برای درمان این مصایب و آلودگی ها، دست نیاز و دعا به درگاه حضرت حق دراز کنیم.

نیز به خاطر داشته باشیم که رمضان، درس تقوا به ما می دهد. روح رمضانی را تا پایان عمر استمرار دهیم و بدانیم که مسیر سعادت دنیا و آخرتمان، جز ارز راه تقوا ( اطاعت محض فرمان خدا) نخواهد گذشت؛ همه پیامبران آمدند تا همین نکته را یادآور شوند.

آفریدگارمان، خود فرمود که:
 و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون...من جن و انس را  فقط بدان جهت آفریدم که از من اطاعت کنند و پیشانی بندگی، تنها به درگاه من بسایند(4)


مهمان توام اى جان، زنهار مخسب امشب 

اى جان و دل مهمان، زنهار مخسب امشب

 روى تو چو بدر آمد امشب شب قدر آمد

 اى شاه همه خوبان زنهار مخسب امشب

 اى سرو دو صد بستان، آرام دل مستان

 بردى دل و جان بستان، زنهار مخسب امشب

 اى باغ خوش خندان، بی تو دو جهان زندان

 آنى تو و صد چندان، زنهار مخسب امشب

سلام بر قدر و شهید شب‌های قدر
والسلام

نوع مطلب :
برچسب ها : از هر دری سخنی،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 14 تیر 1394 :: نویسنده : عبداله جهانتاب

امشب،شبه قدر است


دستهای من دخیل دل پاکت…

مرا در این ساعات نه به بهای لیاقت،بلکه به رسم رفاقت اول حلال وبعدهم دعاکنید
التماس دعا

عکس ‏‎Fazlollah Roshan Bakht‎‏
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 45 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو