نکته ها و مفاهیم درسهایی از شیمی پایه
درباره وبلاگ


ارائه ی درسها وسئوالات امتحانات داخلی ونهایی و کنکور دانشگاههاو ازمایشهای جالب و مطالب مختلف دیگر

مدیر وبلاگ : عبداله جهانتاب
مطالب اخیر
تسلیت ایام سوگواری شهادت سالار شهیدان و سرور ازادگان حضرت امام حسین ابن علی علیه السلام

 

عکس و تصویر ....

 

نوع مطلب :
برچسب ها : تسلیت،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : عبداله جهانتاب

آنتالپی چیست؟

مقدمه:

همه کم و بیش درکی شهودی از مفاهیم گرما ، فشار و حتی انرژی درونی داریم اما به نظر می رسد در خصوص مفهوم فیزیکی آنتالپی این گونه نباشد! برای نزدیک شدن به این درک ، قانون اول ترمودینامیک را در نظر بگیرید. همان طور که می دانیم این قانون  در واقع بیانی است از قانون پایستگی انرژی و با این توضیح اضافی که گرما نیز صورتی از انرژی است. این قانون را به طور کمی به صورت dQ=dU+dW بیان می کنند که در آن d معرف تفاضل یا اختلاف است. همچنین کمیت های W,U,Q به ترتیب گرما ، انرژی درونی و کار را نشان می دهند. هر گاه در فشار ثابت حجم دستگاهی به مقدار کوچکی تغییر کند، دستگاه به اندازه ی dW=PdV روی محیط کار انجام می دهد و یا بر عکس از طرف محیط روی دستگاه کار انجام می شود. حال فرض کنید در یک فرایند هم فشار انرژی درونی و حجم دستگاهی تغییر کند. در این صورت به کمک قانون اول ترمودینامیک و رابطه ی کار در فرایند هم فشار به سادگی به رابطه ی (dQ=d(U+PV می رسیم که کمیت داخل پرانتز یعنی U+PV را با H نشان می دهند و آن را آنتالپی می نامند. در این صورت داریم dQ=dH . بنابراین ، هرگاه  فرایندی هم فشار بر روی دستگاهی انجام شود گرمای داده شده یا گرفته شده از دستگاه با تغییر انتالپی آن برابر است. از همین رو آنتالپی را محتوای گرمایی دستگاه نیز می نامند! از آنجا که در شیمی و مهندسی بیشتر فرایندها در فشار ثابت انجام می شود مفهوم آنتالپی کاربرد زیادی دارد.

تعریف آنتالپی

آنتالپی سیستم، تابعی ترمودینامیکی است که با مجموع انرژی درونی سیستم و حاصلضرب حجم در فشار آن (در فشار ثلبت) در محیط سیستم، هم ارز است. به عبارت دیگر گرمای جذب شده بوسیله واکنشی که در فشار ثابت انجام می‌گیرد، برابر با تغییر آنتالپی سیستم است. آنتالپی، همانند انرژی داخلی، تابعی از حالت سیستم و مستقل از راهی است که به آن حالت می‌رسد.

حالت های ماده

هر سیستمی اعم از جامد، مایع و گاز شامل اتمها یا یونها و یا مولکولهای ساده ای است که بهم دو نوع نیروی مختلف اعمال می کنند:

 1-  جاذبه ی بین ذرات

2-  انرژی جنبشی

جاذبه ی بین ذرات

 جاذبه ی بین اتمها، یونها و ملکولها به موارد زیر تقسیم می شود:

الف: کنش یونی

ب: قید هیدروژنی ( بویژه کنش دو قطبی)

ج: کنش دو قطبی

د: تحریک شدن  ناپایدار کنش دو قطبی
نوع مطلب :
برچسب ها : درسهایی از شیمی 3،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : عبداله جهانتاب

محلولها-قسمت اول

 

این مقاله زیبا را دانلود نمایید.

نوع مطلب :
برچسب ها : درسهایی از شیمی،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : عبداله جهانتاب

چگونه یک محلول حباب ساز بسازیم

Bubble-Machine-Liquid

محلولهای حباب ساز ترکیبی از سورفاکتانت های کاتیونی ، آنیونی و غیر یونی می باشند .

یک سورفاکتانت کاتیونی مثل دی اتانول آمین یا تری اتانول آمین ، یک سورفاکتانت آنیونی مثل مایع دستشویی یا سدیم لوریل سولفات و یک سورفاکتانت غیر یونی مثل آمین اکسایدها و اتواکسیلات ها .

اگر به یک مایع دستشویی خانگی مقداری گلیسیرین یا شکریا لورامید به عنوان غلظت دهنده بیافزاییم یک مایع صابون ساز ساخته ایم. نکته قابل توجه اینکه pH این محلول باید طوری تنظیم شود که پایدارترین حباب را ایجاد نماید .

نوع مطلب :
برچسب ها : ازمایشای جالب،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 11 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو