نکته ها و مفاهیم درسهایی از شیمی پایه
درباره وبلاگ


ارائه ی درسها وسئوالات امتحانات داخلی ونهایی و کنکور دانشگاههاو ازمایشهای جالب و مطالب مختلف دیگر

مدیر وبلاگ : عبداله جهانتاب
مطالب اخیر
شنبه 30 آبان 1394 :: نویسنده : عبداله جهانتاب

تصویری متحرک و زیبا

عکس های فانتزی متحرک و زیبا - www.jazzaab.ir

نوع مطلب :
برچسب ها : ازهردری سخنی،
لینک های مرتبط :

پیامدهای تشابه خواص استرانسیم وکلسیم استرانسیم وتعیین زادگاه انسان

استرانسیم یک فلز قلیایی خاکی به رنگ نقره ای- زرد است.این عنصر در طبیعت به صورت دو کانی به نام های سلستیت (استرانسیم سولفات،SrSO4) و استرونتیانیت (استرانسیم کربنات،SrSO3)یافت می شود.استرانسیم ۹۰ مهم ترین ایزوتوپ پرتوزای استرانسیم است که نیم عمر آن به ۱/۲۹ سال می رسدو ذرات بتا نشر می کند.از آنجا که استرانسیم در گروه دوم جدول تناوبی ،پایین کلسیم،قرار دارد خواص آن بسیار شبیه خواص کلسیم است.برای نمونه شعاع یون استرانسیم خیلی به شعاع یون کلسیم نزدیک است.شعاع یون کلسیم واسترانسیم به ترتیب۰۶/۱ و ۲۷/۱ آنگستروم است.تشابه خواص این دو عنصر نتایج وپیامدهایی دارد که دو مورد از آن ها را بررسی می کنیم.

بسیاری از سنگ ها مقدار اندکی استرانسیم دارند.نسبت ایزوتوپ استرانسیم ۸۷ و ۸۶ به یکدیگر بسته به منطقه زمین شناختی، متفاوت است.اغلب ، در صخره های پیرتر درصد استرانسیم ۸۷ بیشتر است. این عنصر از طریق آب آشامیدنی وغذاهای گیاهی وارد بدن انسان و جانوران می شود.چون خواص شیمیایی استرانسیم مشابه کلسیم است،استرانسیم به جای کلسیم در مینای دندان و استخوان ها انباشته می شود.به این شکل یک علامت شیمیایی از منطقه زمین شناختی در بدن افرادی که در آن زندگی می کنند ایجاذ می شود.

ترکیب شیمیایی مینای دندان هر فرد،از زمان شکل گیری دندان او در دوران کودکی ، تا پایان عمر وی ثابت است.بنابراین نسبت ایزوتوپ های استرانسیم در مینا، با این نسبت در منطقه ای که فرد دوران کودکی خود را گذرانده است یکسان است. اما ترکیب استخوان طی یک دوره ۷ تا ۱۰ ساله تغییر می کند. از اینرو، نسبت ایزوتوپ های استرانسیم در استخوان، ناحیه ای را که فرد، دهه گذشته زندگی خود را در آن سپری کرده است نشان می دهد.

زمین شیمی دانها وباستان شناسان، به کمک دستگاه طیف سنج جرمی و اندازه گیری نسبت ایزوتوپ های ۸۷ و ۸۶ استرانسیم ، هم در مینای دندان وهم در استخوان افرادی که صدها سال پیش می زیسته اند،می توانند تعیین کنند که آیا این افراد در دوران زندگی خود مهاجرت کرده اند یا نه. همچنین با این روش تعیین دقیق محل تولد این افراد امکان پذیر است.داگلاس پرایس باستانشناس، وجیم بارتون زمین شیمی دان، برای نخستین بار از این روش در ایالت آریزونای ایالات متحده استفاده کردند.

استخوان پرتوزا

یکی از پیامدهای تشابه خواص دو گونه شیمیایی این است که گاهی بدن انسان یک گونه را به جای دیگری اشتباه می گیرد. استخوان های سالم برای بازسازی خود همواره به کلسیم نیاز دارند.کلسیم مورد نیاز در رژیم غذایی ما، در درجه اول، از فرآورده های لبنی، وسپس برخی از گیاهان،به ویژه سبزی های پهن برگ تیره رنگ، مانند اسفناج وکلم تامین می شود.

استرانسیم ۹۰ که یک ایزوتوپ پرتوزا است، در ذرات پرتوزای حاصل از انفجار بمب اتمی یافت می شود و یکی از اجزای پسماندهای تولید شده به وسیله نیروگاههای اتمی به شمار می رود. استرانسیم ۹۰ منتشر شده در هواکره سرانجام وارد آب وخاک می شود و می تواند از راه خوردن گیاهان،ونیز از راه تنفس ذرات معلق در هوا، وارد بدن ما شود. در این حال ممکن است یون های کلسیم با یون های استرانسیم توسط بدن اشتباه گرفته شود.

قرار گرفتن مداوم در برابر پرتوهای نشر شده توسط استرانسیم ۹۰ ، نه تنها به استخوان وبافت نرم اطراف آن آسیب می رساند،بلکه تخریب سلول های بنیادی را ـ که برای دستگاه ایمنی بدن ضروری اندـ به همراه دارد.قرار گرفتن طولانی مدت در برابر این پرتوها منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان خون و انواع دیگر سرطان می شود.

منابع:Burdge  julia  “chemistry

www.archaeology.org

نوع مطلب :
برچسب ها : درسهایی از شیمی،
لینک های مرتبط :
شنبه 30 آبان 1394 :: نویسنده : عبداله جهانتاب

نشاسته ذرت و آتش


اگر شما نشاسته ذرت را به یک شعله نزدیک کنید نمی سوزد. این  تست جهت  ایمنی پروژه است. نشاسته ذرت تنها زمانی مشتعل می شود که آن را به صورت پودر ریز پراکنده کنید. وقتی این اتفاق می افتد، ذرات سوخت به اندازه کافی کوچک شده در نتیجه می سوزند. سعی کنید این آزمایش را خارج از منزل انجام دهید. برای انجام این آزمایش، دهان خود را از نشاسته ذرت پرکنید (حدود دو قاشق مربا خوری). نشاسته ذرت خوراکی است،بنابراین شما کافی است نشاسته ذرت را به سوی شعله ای تف کنید یا مثل سوت زدن آن را بیرون برانید. شعله زیبایی فوران می کند.

نوع مطلب :
برچسب ها : ازمایشهای جالب،
لینک های مرتبط :
شنبه 30 آبان 1394 :: نویسنده : عبداله جهانتاب

مقایسه آب سخت و آب نرم

 

آب سخـت آبـی اسـت كـه حـاوی گـچ، آهـك و دیــگر املاح محلول می بـاشـد. در آب سـخـت سـطـــح برخی از املاح مـعـدنی مـحـلـول در آب بیـشـــتر است. این املاح معدنی عمدتا شامل كربنات كلسیم و كربنات منیزیم می باشند.

اما املاحی مانند بی كربناتها، سولفاتها و سیلیكات ها و هــمچنین آهن و منگنز را نیز در برمیگیرد. با آنكه نوشیدن آب سـخـت مشـكل خـاصـی بـرای سـلامـتـی شـما ایجاد نمی كنـد (جـز آنـكه میتواند تشكیل سنگ كلیه را افزایش دهـد) چــه بسا ممكن است در برخی موارد مزیتهایی نیز داشـتــه باشد (مثلا  استخوانهای شکسته سریعتر جوش می خـورند و یا خوردگی را در لوله ها به حداقل میرساند)

امــا مصرف آب سخت مضرات بسیاری نیز دارا میباشد كه به قرار زیر میباشد:

 

 

۱– موجب رسوب مواد آهكی بروی جداره داخلی كتریها، قوریها، لوله های آب گرم، لباس شوییها، ظرف شوییها، كولرها، شوفاژها و دیگهای بخار میگردد.

۲– كیفیت طعم و مزه چای و قهوه را كاهش میدهد.

۳– صابون، شامپو و سایر شوینده های خانگی با آب سخت خوب كف تولید نمیكنند بنابراین بازده شستشو كاهش یافته و مصرف شوینده ها افزایش می یابد.

۴– سبب خشن و زبر شدن البسه، رنگ پریدگی لباسها و خاكستری شدن لباسهای سفید رنگ میشود. عمر مفید لباسها را كاهش میدهد.

 

۵– كارایی و راندمان شوفاژ و سایر سیستمهای گرمایشی كه در آنها آب جریان دارد راكاهش میدهد.

 

۶– سبزیها به خوبی پخته نمیگردند.

 

۷- شستن بدن حین استحمام با آب سخت سبب میگردد قشری از نمكهای نامحلول روی پوست و موهای بدن رسوب كند. كه همین امر سبب مسدود شدن روزنه ها و خارش و سوزش پوست میگردد. همچنین موها را رنگ پریده كرده و شانه كردن و برس كشیدن موها دشوار میگردد. این رسوبات رشد باكتریها را نیز تسهیل میكند.

 

برای كاهش سختی آب میتوانید از فیلترهای تصفیه كننده آب خانگی استفاده كنید كه دارای سختی گیر میباشند. سختی گیرها با تبادل یونهای كلسیم و منیزیم با یونهای سدیم و پتاسیم غلظت املاح سخت را كاهش میدهند.

 

مزایای آبی كه سختی آن گرفته شده است:

۱– عمر مفید هیترها، ظرف شوییها و ماشین لباس شوییها و لوله های آب افزایش مییابد.

 

۲- صابون و شامپو بهتر كف تولید كرده و میزان مصرف آنها ۵۰ درصد كاهش می یابد.

۳– كف خمیر دندان افزایش می یابد.

۴– بازده سیستمهای گرمایشی افزایش می یابد.

 

۵– مدت زمان شستشوی ظرفها كاهش می یابد.

۶- جرم و رسوبات كتری، قوری، لوله های آب گرم و وان حمام حذف میگردد.

۷– رگه ها و لكهای ظروف پس از شستشو به حداقل رسیده و ظروف براق تر و درخشنده تر میگردند.

 

۸– موها را نرم و لطیف كرده و شانه و برس زدن آنها راحت تر میگردد.

۹- شستشوی خودرو آسانتر میگردد.

۱۰- اصلاح ریش صورت آسانتر میگردد.

۱۱- خشكی و زبری پوست كاهش می یابد.

 

۱۲– رخت ها پس از ششتشو نرمتر و روشنتر میشوند.

نوع مطلب :
برچسب ها : درسهایی از شیمی،
لینک های مرتبط :

ضرورت رعایت نکات ایمنی و مقررات در آزمایشگاه شیمی

 

هدف از رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه ، حفظ سلامتی و بدست آوردن نتیجه ی مطلوب است . قبل از آن که آزمایشی را انجام دهید دقیقاً بدانید برای انجام آن به چه چیزی نیاز دارید ، سپس به آن فکر کنید و از خطرات احتمالی آن آگاهی کامل داشته باشید .

همه ی مواد شیمیایی رابایستی سمی تلقی کرد مگر این که غیر سمی بودن آن ها به اثبات رسد .

تعریف سمّیت مواد شیمیایی : توانایی یک ترکیب برای نابود سازی نسوج زنده است به طوری که تماس با این مواد سبب اختلال در سیستم عصبی ،تنفسی و یا تولید مثل می شود و گاهی با بروز بیماری سبب مرگ انسان می گردد .(مانند خوردن این مواد ، استشمام و یا جذب آنها از طریق پوست )

کلر ، آرسنیک ، سدیم سیانید ،سدیم آزید و هیدروژن سیانید از جمله مواد شیمیایی با سمّیت بالا هستند .برخی از مواد شیمیایی نیز سرطان زا هستند از جمله فرمالدئید ، آب اکسیژنه ، کلسیم کربنات کلروفرم ،بنزن و … . با توجه به این که مواد شیمیایی می توانند سمی و یا سرطان زا باشند لازم است در هنگام کار با این مواد علاوه بر استفاده از روپوش ،عینک ایمنی و روشن نمودن هود یا هواکش آزمایشگاه از حداقل مقدار مواد استفاده نمود و از چشیدن ، بوییدن و تماس با مواد جداً بایدپرهیز کرد .

رعایت نکات زیر در هنگام انجام آزمایش ها ضروری به نظر می رسد :

۱- هنگام آزمایش اثر آب بر فلزهای قلیایی و واکنش اسید با باز سر خود را بالای ظرف محتوای مواد واکنش دهنده قرار ندهید و در صورت تماس دست با این مواد دست خود را به چشم صورت و دهان خود نمالید بلکه با آب فراوان آنها را شستشو دهید .

۲- از گرما دادن شدید موادی که گاز تولید می کنند (مانند پتاسیم کلرات در تهیه ی اکسیژن)باید دوری کرد .

۳- مواد سمّی یا خطرناکی مانند محلول های غلیظ هیدروکلریک اسید،سولفوریک اسید و یا نیتریک اسید را در پایین ترین قسمت قفسه ها نگهداری کنید تا در مواقع افتادن اثر تخربیی کمتری داشته باشد .این اسید های اکسید کننده را از سایر اسیدهای آلی مانند استیک اسید و یا ترکیباتی مانند هیدروکسیدها ، سیانیدها و سولفید ها دور نگه دارید .

۴– نقل و انتقال مواد خورنده و سوزش آور را همواره با پوشیدن روپوش ،دستکش و عینک ایمنی انجام دهید ،

۵- مواد اکسید کننده را در محل های خشک ،خنک و دور از آفتاب نگه داری کنید و بهتر است از چوب پنبه ، درب های لاستیکی ویا فلزی برای بستن ظروف حاوی این مواد استفاده نشود (از درب های لاستیکی اولیه ی این ظروف استفاده کنید).

۶- موادی مانند سدیم ،پتاسیم ،P2O5 ، P2S5 ،FeS،کلسیم کاربید با آب واکنش انفجاری می دهند . در هنگام کار با این مواد رعایت نکات ایمنی ضروری است و باید از کمترین مقدار این مواد استفاده نمود .

۷- مواد شیمیایی حساس به نور مانند برم ،دی اتیل اتر ،نمک های جیوه و نقره و سدیم یدید را در محلی تاریک نگه داری کنید .

۸– در صورت بو کردن گاز کلر باید بی درنگ ظرف کوچکی از محلول رقیق آمونیاک را نزدیک بینی گرفت و آن را بو کرد .

۹- به دمای اشتعال مواد توجه کنید بطور مثال دمای اشتعال دی اتیل اتر ۴۹- درجه فارنهایت است و در اثر نور و هوا به پراکسید خطرناکی تبدیل می گردد ، اتر را در یخچال نگه داری کنید .

۱۰- مواد سوزش آور مانند بازها را از اسید ها جدا نموده و در محیط خشک نگه داری کنید .

۱۱- در آزمایشگاه مواد غذایی و نوشیدنی مصرف نکنید ،غذا و نوشیدنی می تواند به طور اتفاقی آلوده گردد ، وسایل شیشه ای آزمایشگاهی ( بشر و …) را هرگز برای خوردن و آشامیدن استفاده نکنید.

۱۲– در آزمایشگاه محل کپسول آتش نشانی ،جعبه ی کمک های اولیه و محل کلید برق را به خاطر بسپارید.

۱۳- مواد نامحلول(رسوب) ،چوب کبریت و کاغد صافی را در دستشویی و فاضلاب نریزید.

۱۴- برای رقیق کردن اسید ، همیشه اسید را قطره قطره بر روی آب بریزید و محلول را آرام به هم بزنید.

۱۵- هنگام وارد کردن دماسنج و یا لوله ی رابط شیشه ای درون چوب پنبه ، نخست لوله و جداره های سوراخ شده چوب پنبه را با آب صابون وگلیسرول آغشته کنید . دماسنج ویا لوله را با حوله گرفته ضمن چرخاندن آن را وارد چوب پنبه ای کنید که آن را نیز با حوله در دست گرفته اید .

از نکات مهم دیگر در آزمایشگاه شیمی نگهداری مواد شیمیایی است و دانستن این موضوع که چه موادی را در کنار یکدیگر قرارندهیم . بسیاری از مواد شیمیایی در صورت در کنار هم بودن ممکن است واکنشهای خطر ناکی را انجام دهند که در بعضی موارد حتی می تواندسبب انفجار شود .

یک شیمی دان هیچ گاه موادی را که با هم واکنش خطر ناکی می دهند در کنار هم نگهداری نمی کند حتی اگر احتمال وقوع حادثه بسیار کم باشد . به هر حال ممکن است دو شیشه ی حاوی دو ماده شیمیایی ناسازگار در اثر یک حادثه و یا غفلت بشکند و مواد آن ها با هم ترکیب شده و زیان های جبران ناپذیری را به وجود آورد . برای جلوگیری ار این گونه حوادث مواد زیر را در کنار هم قرار ندهیم :

ردیف

ماده شیمیایی

ناسازگار است با

۱

استیک اسید

نیتریک اسید – پر منگنات ها – الکل

۲

استن

مخلوط سولفوریک اسید و نیتریک اسید – آب اکسیژنه

۳

فلزات قلیایی

آب – کربن تترا کلرید – هالوژن ها – کربن دی اکسید

۴

آلومنیوم

اسیدها – قلیاها – پر اکسیدها

۵

آمونیاک

جیوه – کلر–- ید – برم

۶

آمونیوم نیترات

اسیدها – فلزات پودر شده – مایعات آتش گیر – نیترات ها – گوگرد

۷

کلسیم اکسید

آب

۸

مس

آب اکسیژنه(هیدروژن پراکسید )

۹

سیا نید ها

اسید ها

۱۰

مایعات آتش گیر

آمونیوم نیترات – هیدروژن پراکسید– نیتریک اسید – سدیم پراکسید

۱۱

هیدروژن پراکسید

مس – کروم – آهن – نمک های فلزی – الکل ها –استن –مواد اتش گیر

۱۲

جیوه

آمونیاک – استیلن

۱۳

نیتراتها و نیتریت ها

اسیدها

۱۸

نیتریک اسید

مایعات و گاز های آتش گیر

۱۹

فسفر

گوگرد– ترکیبات اکسیژن دار مثل کلرات ها– هوا

۲۰

پنتا اکسید فسفر

الکل ها– بازهای قوی– آب

۲۱

پتا سیم پر منگنا ت

سولفوریک اسید

۲۲

نقره

تارتاریک اسید– ترکیبات آلومینیوم

۲۳

روی

کلیه مواد اکسید کننده–اسید ها– قلیا ها– پر اکسید ها

۲۴

سدیم پر اکسید

متانول– اتانول– استیک اسید

۲۵

سولفوریک اسید

پتاسیم کلرات–پتاسیم پر کلرات –پتاسیم پر منگنات

در جدول زیر به تعدادی از واکنش های مواد نا سازگار با هم اشاره شده و محصول هر واکنش به همراه خطرات احتمالی آن قید شده است:

ردیف

دو ماده ناسازگاری که نباید در کنار هم باشند

واکنش های ممکن

۱

فلزآلومینیوم وآمونیوم نیترات

حاصل یک ماده ی قابل انفجار است

۲

آمونیوم نیترات و استیک اسید

مخلوط این دو ممکن است باعث احتراق گردد مخصوصا اگر استیک اسید غلیظ باشد

۳

هیدروژن پر اکسیدو اکسید سرب

یک واکنش شدید و قابل انفجار است

۴

هیدروژن پر اکسیدو سولفید آهن

یک واکنش شدیدا گرمازاست

۵

جیوه نیترات و متانول

میتواند باعث ایجاد فولمینات جیوه شود که یک ماده قابل انفجار است

۶

نیتریک اسید و فسفر

فسفر در حضور نیتریک اسید خود به خود آتش می گیرد

۷

پتا سیم سیا نید و پتا سیم پر اکسید

مخلوط این دو ماده اگر حرارت داده شود می تواند باعث انفجار گردد

۸

سدیم نیترات وسدیم تیو سولفات

مخلوط نمونه های خشک این دو می تواند قابل انفجار باشد

۹

سولفید سرب وهیدروژن پر اکسید

واکنشی است شدیدا قا بل انفجار

در پایان توصیه می گردد با توجه به این که همه ی مطالب درسی را نمی توان در آزمایشگاه های معمولی مدارس انجام داد از نمایش فیلم ،CD های آموزشی و یا وسایل سمعی و بصری دیگر نیز استفاده کنید تا دانش آموزان ضمن مشاهده و اندیشیدن در باره ی رویدادها و توجیه مشاهده ها با آموزش مجازی آشنا شده و به نتیجه ی مطلوب که همان هدف اصلی آزمایش است رسیده و انجام آزمایش نه یک سرگرمی بلکه راهی برای تفهیم مفاهیم مطالب تئوری کتاب گردد .

خواهشمندیم کار در آزمایشگاه شیمی را جدی تلقی کنید و برای حفظ سلامتی خود و دانش آموزانتان رعایت نکات ایمنی را فراموش نکنید .

منابع :

۱-آزمایشگاه شیمی ،محمد رضا ملاردی ،غلامحسین لطیفی،رضا آقا پور مقدم ،تهران،انتشارات مدرسه، ۱۳۷۳

۲- راهنمای آزمایشگاه شیمی عمومی،جی ای بران،مترجم رباب اردکانی ،تهران ، نشر علوم دانشگاهی، ۱۳۸۱

۳- ایمنی در آزمایشگاه دوره راهنمایی /دبیرستان ،زهرا حریر فروش ،مینا توکلی ،پروانه کریمی،تهران، کانون صنایع آموزشی ،۱۳۷۰

۴- گاهنامه گروه های آموزشی کهگیلویه و بویر احمد ، پاییز ۸۷

نوع مطلب :
برچسب ها : مقررات ازمایشگاهی،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 13 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو